Hamilelik haberi çocuğa ne zaman ve nasıl verilmeli?

Aileye katılacak yeni bir birey hem anne-baba hem de ilk çocuk için yeni bir deneyim olmasının yanı sıra ilk çocuk için her açıdan önem taşıyan bir sürecin de başlangıcıdır. İkinci bir çocuğa sahip olma kararını verme ile başlayan, hamilelik, doğum ve sonrası ile devam eden bu süreci yönetmenin tüm sorumluluğu öncelikle anne- babaya aittir. Her ne olursa olsun hissettiği ‘’kıskançlık’’ doğal bir duygudur, sadece bu duygu ile nasıl başa çıkacağını bilemez. Çünkü zaten kendisi varken neden başka bir çocuğa ihtiyaç duyulduğunu anlamakta zorlanır.

İlk olarak, ikinci çocuğu dünyaya getirme kararı çocuğunuzun değil anne-baba olarak sizin vereceğiniz bir karardır. Bu nedenle bir kardeşin olsun ister misin gibi sorular sormaktan, konu ile ilgili çocuğunuzun onayını almaktan kaçının. Çocukların duygularının çok çabuk değişebilme potansiyelini unutmayın, çocuğunuz bunu ilk sorduğunuzda bir kardeşi olması istediğini söyledikten kısa bir süre sonra düşünceleri değişebilir ve bu durum hem çocuk hem de anne-baba açısından daha karmaşık bir hal alabilir, bu kararın sorumluluğunu ona bırakmamalısınız.

Bir çocuğun kardeşi olacağı haberini öğrenmesine vereceği tepkiler yaş grubuna göre değişebilir. Çocuğunuza bu haberi vermek için öncelikli adım gebeliğinizin 12 haftayı yani tıbbi olarak riskli kabul edilen zamanın geçmesini mutlaka bekleyin, bu haberi başkasından değil sizden duyması büyük önem taşır buna özen gösterin. Kardeşi olacağını açıklarken dürüst olun, soracağı tüm soruları samimiyetle cevaplayın ve yeni doğacak bebek için yapacağınız hazırlıklara onun da dahil olmasına izin verin. 1-2 yaş aralığındaki çocuklar kardeş kavramını anlayamayacaklardır. Buna rağmen onun yanında doğacak yeni bebek ile ilgili konuşmalı ve heyecanınızı hissettirmelisiniz. Çocuklar bu yaş grubunda daha çok rol model taklit yolu ile öğrendiklerinden sizin neden heyecanlı olduğunuzu anlamasa dahi davranışınız ona yansıyacak ve o da heyecanlı hissedecektir. Bunların yanı sıra bebeğinizle birlikte doğacak bebek ile ilgili kitaplara bakabilir onu sürece hazırlayabilirsiniz. 2-4 yaş grubunda ise çocuk hala anne-babaya oldukça bağlıdır. Sizi ve sizinle olan ilişkisini nasıl paylaşacağını bilemez ve korkabilir. Ayrıca değişime karşı hassas olabilir ve yeni doğacak bebeği tehdit olarak görebilir. 5 yaş ve üzeri yaş grubuna kardeş haberi verileceği zaman evdeki düzen farklılaşsa da anne-baba olarak ona karşı duyguların hiçbir zaman değişmeyeceği anlatılmalı, kıskanmaması için sınırlarını gereğinden fazla esnetmemeli veya doğacak olan bebek ile kıyaslanmamalıdır. Doğumdan sonra annenin fiziksel ve duygusal olarak iyileşmesi için eşler ve aile yakınları anneye destek olmalı, büyük çocuk düzenin değişmediğini ona karşı duyulan ilginin azalmadığını hissetmelidir. Ayrıca büyük çocuk için okula başlama, taşınma, oda değiştirme gibi büyük değişikliklerin özellikle doğumla aynı zamana denk gelmemesine özen göstermelisiniz. Bu değişikliklerin kardeşin doğumuna denk gelmesi evden ve sizden uzaklaştırılmış hissetmesine sebep olur (bu nedenle birçok çocukta kardeş doğumundan sonra okula gitmeyi istememe davranışı ortaya çıkar). Çocuğunuza kardeşine alışması, duygularıyla başa çıkmayı öğrenebilmesi için zaman tanıyın. Ona olan sevginizi sesli şekilde ifade etmeyi, dokunsal temas kurmayı, sarılmayı, hissettikleri hakkında onun göz hizasına inerek konuşmayı ve her şartta onu seveceğinizi söylemeyi unutmayın.

14 views0 comments

Recent Posts

See All

Hamilelikte annenin duygu durumu bebeği etkiler mi?

Her kadının anne olma yolculuğu benzersiz, birbirinden farklı ve özeldir. Hamilelik süreci annede hem fizyolojik hem de ruhsal olarak değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. Anne adayının bu değişimlere

Tuvalet eğitimine ne zaman ve nasıl başlamalıyız?

Her çocuk eşsizdir çünkü her çocuk farklı gelişimsel ve fiziksel özellikler ile dünyaya gelir ve farklı çevresel koşullarda büyür. Bu nedenle çocuk söz konusu olduğunda ‘’ne zaman’’ sorusuna verilecek