Kardeş kıskançlığı yaşayan çocuklara nasıl davranılmalıdır?

Öncelikle derin bir nefes alın, biliyorum ki anne-baba olarak bu süreci en doğru şekilde yönetmek için elinizden geleni yapmak istiyorsunuz. Şunu unutmayın ki çocuğunuzun yeni bebeği kıskanması çok doğal bir süreçtir. Çocuklar için yeni bir kardeşin gelecek olmasının yarattığı kıskançlık duygusunun davranışsal karşılığı her çocukta farklı şekillerde ortaya çıkar.

Bazı çocuklar kıskançlık duygularını tüm şeffaflığı ile ortaya koyarken bazı çocuklar duygularını yansıtamaz ve bebeği yok sayma eğiliminde olabilir. Kıskançlık duygusu ile nasıl baş edeceklerini bilemediklerinden bu duyguyu öfke ve şiddetle dışa vurabilirler. Bu çocuklar kardeşi yerine oyuncak bebeğini ya da aile fertlerinden birini hırpalayabilir, çevredeki objelere zarar verebilirler.

Bazı çocuklar ise kardeşine aşırı ilgi ve sevgi gösterebilir. Bu durum sizi memnun etse de onu dikkatlice gözlemleyin. Aslında çocuk annesinin kendisinden tamamen uzaklaşacağı korkusunu yaşıyor olabilir ve kardeşine aşırı ilgi göstererek beslediği olumsuz duyguları örtmeye çalışıyordur.

Kardeş kıskançlığını ifade ediş şekillerinden bir diğeri de büyük çocuğun, bebek kadar ilgi ve sevgi görmediğini düşünüp, eskiden gösterilen ilgi ve sevgiye tekrar kavuşmak için emzik emmeye başlaması, altını ıslatması, bez takmak istemesi, normalde kendi başına yapabildiği eylemleri yapmak için anneden yardım istemesi (üzerini değiştirmek, çorap giymek vb.), bebek gibi konuşması gibi şekillerde ifade edebilir.

Çocuğunuzun kıskançlık duygusunu dışa vuruş şekli ne olursa olsun bu durumun doğal ve evrensel olduğunu unutmayın.

1) Bebeğin gelişiyle beraber büyük çocuğun sizinle geçirdiği zamanı, rutinini asla değiştirmemeye özen gösterin.

2) Bebek ile ilgili aktivitelere büyük çocuğu da dahil etmek aralarındaki ilişkiyi güçlendirecektir.

3) Büyük çocuk ile yeni bebek olmadan da vakit geçirmeye çalışın, ona özel zaman ayırdığınızı fark ettirin.

4) Büyük çocuğunuzun gerçeklik algısı tam olarak gelişmediğinden kıskançlık ile ilgili duyacağı şakaları net olarak algılayamaz, dolayısıyla bu şakalar kıskançlık ve suçluluk duygularını tetikler. Bu şakaların yapılmaması konusunda yakınlarınızı uyarın.

5) Çocuğunuz öfkesini şiddet ile dışa vurduğunda onu hırpalamaktan, yargılamaktan ya da suçluluk hissettirecek sözcükler söylemekten kaçının. Onun nasıl hissettiğini bir düşünün, onunla göz hizasına inerek gördüğünüz duyguyu ona yansıtın ve duygusunu ifade etmesine izin verin.

6) ‘’Sen ablasın, sen büyüksün’’ gibi çocuğunuza sorumluluk yüklenmek zorunda kalacağı cümleler kurmaktan kaçının, onun da hala çocuk olduğunu unutmayın.

7) Bebeğe fiziksel zarar verme davranışı bunları yapmanıza rağmen şiddetini artırarak devam ediyor, çocuğunuz içine kapanıyor, depresif ruh haline bürünüyor, hızla kilo veriyor veya altını ıslatıyorsa bir uzmana başvurmayı unutmayın.

27 views0 comments

Recent Posts

See All

Hamilelikte annenin duygu durumu bebeği etkiler mi?

Her kadının anne olma yolculuğu benzersiz, birbirinden farklı ve özeldir. Hamilelik süreci annede hem fizyolojik hem de ruhsal olarak değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. Anne adayının bu değişimlere

Tuvalet eğitimine ne zaman ve nasıl başlamalıyız?

Her çocuk eşsizdir çünkü her çocuk farklı gelişimsel ve fiziksel özellikler ile dünyaya gelir ve farklı çevresel koşullarda büyür. Bu nedenle çocuk söz konusu olduğunda ‘’ne zaman’’ sorusuna verilecek

Hamilelik haberi çocuğa ne zaman ve nasıl verilmeli?

Aileye katılacak yeni bir birey hem anne-baba hem de ilk çocuk için yeni bir deneyim olmasının yanı sıra ilk çocuk için her açıdan önem taşıyan bir sürecin de başlangıcıdır. İkinci bir çocuğa sahip ol